żywienie suk ciężarnych i karmiących

Żywienie suk ciężarnych i karmiących

Suki, które są w ciąży oraz te które karmią mają zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, tj. witaminy, marko i mikroelementy, a także na energię. Karma suk w tych sytuacjach musi być odpowiednio zbilansowana.

Przed ciążą

Przyszła psia mamy powinna być przed zajściem w ciążę dobrze odżywiona. Dzięki temu matka, jak i młode będą miały większe szanse na przeżycie. By zwiększyć szansę na zapłodnienie warto podawać suce większą ilość białka i kalorii. Wpływa to pozytywnie na produkcję komórek jajowych oraz na jakość błony śluzowej macicy.

Okres ciąży

Ciąża u suk trwa około 60 dni. Pożywienie powinno zawierać wszelkie składniki odżywcze i mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W drugiej połowie ciąży płody zaczynają szybko rosnąć, dlatego przyszła mama ma większe zapotrzebowanie na substancje budulcowe. Masa ciała suki w ciąży powinna wzrosnąć do 20 % wyjściowej masy ciała. Karmę w większych ilościach należy podawać stopniowo. Niedługo przed porodem suka może nie chcieć jeść większych porcji. Wszystko z powodu braku miejsca w jamie brzusznej. W sytuacji, gdy u ciężarnej pojawią się problemy
z wypróżnianiem warto podać łyżkę oleju parafinowego bądź tranu, które to poprawiają pracę jelit.

Dieta podczas karmienia

Suka karmiąca szczenięta ma zwiększone zapotrzebowanie na białko – nawet kilkukrotnie!! Posiłki należy dzielić na kilka porcji, dzięki czemu organizm będzie optymalnie gospodarował składnikami odżywczymi. Karma również powinna być wysokokaloryczna, gdyż połóg i laktacja wymagają wiele energii od zwierzęcia.

Wspomagające suplementy diety w pokarmie

Dieta suk ciężarnych oraz karmiących powinna być bogata w witaminy i inne składniki odżywcze. Przykładowo: Witamina A odpowiedzialna jest za wytwarzanie progesteronu, który odpowiedzialny jest za donoszenie ciąży i odporność szczeniąt po urodzeniu. Można ją znaleźć w wątrobie, jajach, nabiale, marchwi oraz pomidorach.

Z kolei witaminy z grupy B zapewniają prawidłową płodność, a także wzrost i skład krwi. Występują przede wszystkim w drożdżach i wątrobie. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego też odpowiada za ochronę serca, wątroby oraz odgrywa ważną rolę w metabolizmie i regulacji hormonów. Witamina ta występuje w jajach, orzechach
i zielonych warzywach.

W diecie suk w ciąży i tych karmiących nie powinno również zabraknąć takich składników jak: żelazo, wapń, fosfor, cynk, miedź, selen, czy potas. Ich brak może przyczynić się nawet do niedorozwoju, czy niedokrwistości płodów, zwiększyć zagrożenie życia szczeniąt, a także trudności okołoporodowe matki i długie wychodzenie suki z połogu.

Składniki diety

W diecie nie powinno zabraknąć mięsa, warzyw, lejów, nabiałów, jaj, drożdży. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania suk karmiących oraz będących w ciąży. Dietę jednak należy ustalać indywidualnie z lekarzem weterynarii lub dietetykiem. Wprowadzi on konieczne modyfikacje, by zwierzę długo cieszyło się zdrowiem