pies dla dziecka

Zwierzę idealne dla dziecka i jego wybór

Nie od dziś wiadomo, że dziecko wychowujące się w jednym domu ze zwierzęciem, od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności, sumienności oraz wrażliwości. Nic zatem dziwnego, że rodzice często nie zastanawiają się nad tym, czy zakup zwierzęcia dla dziecka ma w ogóle sens, ale nad tym, jakie zwierzę sprawdzi się najlepiej. Ich dylematy nie powinny nas zresztą zaskakiwać. Zwierzę nie jest tym samym, co kolejna maskotka, a choć jego posiadanie dostarcza wiele radości, nie wolno zapominać o obowiązkach, z jakimi się wiąże.

Osoby, które zadają sobie pytanie o to, jakie zwierzę wybrać, muszą mieć więc świadomość tego, że kryteriami przesądzającymi o ostatecznej decyzji powinny być: ilość wolnego czasu, warunki lokalowe oraz sam wiek dziecka. Najbardziej naturalnym wyborem wydaje się, oczywiście, posiadanie psa, nie można jednak zapominać o tym, że jest to opcja, która ma wiele zalet i pewne wady. Najpoważniejsza dotyczy tego, że psy nie należą do zwierząt, które dobrze czują się w niewielkich przestrzeniach, a przecież mieszkania w blokach wielorodzinnych można uznać właśnie za takie. Posiadanie psa to także wiele obowiązków, z istnienia których należy sobie zdawać sprawę. Osoba, która się nim zajmuje musi wychodzić z psem na spacer, sprzątać po nim i uczyć psa dobrych manier. Małe dziecko często nie radzi sobie z tak wieloma zróżnicowanymi obowiązkami i nie mija wiele czasu, a to rodzice stają się osobami w największym stopniu odpowiedzialnymi za psa. Kot nie wymaga aż tak wiele uwagi, również jego posiadanie potrafi być jednak kłopotliwe.

Największym problemem wydaje się w tym kontekście ryzyko wystąpienia alergii na kocią ślinę, choć nie bez znaczenia jest również to, że koty są indywidualistami, którzy nie lubią nadmiernej uwagi i potrafią okazać swoje niezadowolenie. Jeśli więc nasze dziecko jest jeszcze małe powinniśmy zastanowić się, czy nie przygarnąć mniejszego zwierzęcia. Możliwości jest sporo, a szczególnie interesujące wydaje się posiadanie świnki morskiej. To niewielkie zwierzę nie wymaga przesadnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba też obawiać się o relacje gryzonia i dziecka, świnka morska jest bowiem jednym z tych zwierzaków, które można łatwo oswoić. Wyjątkowo pociesznym zwierzęciem jest też chomik, choć należy pamiętać o tym, że jest on bardziej wymagający, mniej ufny i szybszy, często wykazuje się przy tym sporym sprytem, co sprawia, że możemy go znaleźć nie w klatce, ale w różnych częściach mieszkania. Chomik jest też zwierzęciem żyjącym relatywnie krótko, co może być problemem zwłaszcza, gdy ma trafić do małych dzieci.