wybór suchej karmy dla psa

Wybieramy suchą karmę

Poprzez szeroki asortyment karm suchych na rynku właściciele czworonogów mają coraz większe dylematy związane z wyborem właściwego pożywienia. Na opakowaniach czytając skład karmy znajdziemy wiele składników, lecz rzadkością jest informacja o procencie danego składnika.

Podstawowy skład

Znaczna liczba karm suchych produkowana jest na bazie zbóż i innych roślin. Psy i koty są jednak mięsożercami i ich układy trawienne nie są dostosowane do takiego pożywienia. W karmie dla zwierząt domowych takiej jak psy i koty można znaleźć także białko, tłuszcze. Białko roślinne jest gorzej trawione od białka pochodzącego z mięsa, zawiera również mniej aminokwasów.

Co powinna zawierać karma?

Przede wszystkim powinna zawierać mięso. Mięso powinno być podstawowym składnikiem karmy. W karmie znajdują się często również zboża. Dzieje się tak, ponieważ są tanie, a nie dlatego, że zwierzęta ich potrzebują. Mięso i tłuszcze zawarte w karmie powinny być opisane, mianowicie: z jakiego źródła pochodzą. Należy unikać karmy, na której widnieją napisy: „mięso”, „drób” itp. Dobrze jeśli karma zawiera owoce lub warzywa w zastępstwie zbóż. Podnosi to bowiem wartości odżywcze karmy i jej jakość.

Czego należy unikać?

Unikajmy karm, które zawierają dużą ilość mączki roślinnej, sztucznych barwników, substancji słodzących, konserwantów, czy mięs nieokreślonego pochodzenia. Niektórzy producenci suchych karm nie podają na etykietach sztucznych konserwantów zawartych w produktach rybnych, których oni używają, jednak ich nie produkują. W karmach należy natomiast szukać informacji o użyciu ryb oceanicznych, gdyż te nie zawierają sztucznych konserwantów.

Rozdzielanie składu karmy

Rozdzielanie składników jest powszechnym manewrem stosowanym przez producentów karmy. Na etykietach w pierwszej kolejności wymieniane są składniki, których jest najwięcej. Producenci więc rozdzielają zboża na poszczególne gatunki, by kupujący nie wiedzieli, że większość karmy to wypełniacze zamiast mięso i potrzebne składniki odżywcze.

Na etykietach można znaleźć kurczaka w postaci kurczak, mączka z kurczaka i tłuszcz z kurczaka, czy ryż w postaci otrąb, ryżu, mączki itp. Producenci często również nie podają ilości danego składnika w karmie, dlatego warto sumować każdy rodzaj składnika. Dlatego też widząc na pierwszym miejscu kurczaka, czy mączkę z kurczaka nie popadajmy w entuzjazm. Jeśli trzy, czy cztery składniki po mięsie to zboża, w dużym prawdopodobieństwem zbóż jest więcej w karmie niż mięsa, a nasi pupile nie są roślinożercami.

Wybierając karmę dla psa, czy kota musimy zachować ostrożność i nie ufać reklamom zachwalającym daną karmę. Czytajmy etykiety!! Karmy dobrej jakości są droższe, ale zdrowie naszych pupili jest bezcenne.