wybór suchej karmy dla kota

Wybieramy suchą karmę dla kota

Przez szeroki asortyment karm suchych na rynku ciężko podjąć decyzję, którą wybrać i która z nich będzie najlepsza dla naszego kota. Czym należy kierować się przy wyborze karmy? Co powinna zawierać?

Karma karmie nie równa

Niestety na rynku karm dla kotów są te które zapewnią większość potrzeb żywieniowych kota, są też te niskiej jakości, które są pełne warzywnych wypełniaczy i zawierają niewielką ilość mięsa. Karmy dostosowane są często do indywidualnych potrzeb kotów: dla przebywających wyłącznie w domu, dla wysterylizowanych, problemów z nadwagą, układem trawiennym itp.

Zazwyczaj te najtańsze karmy z supermarketów niewiele mają wspólnego z jakością karmy. Są one ogólnodostępne jednak zawierają niewiele mięsa i pożytecznych składników odżywczych. Karmy lepszej jakości kupimy z sklepach zoologicznych stacjonarnych lub internetowych, bądź u weterynarza. Są one oczywiście droższe, jednak są dobrej jakości.
Inwestycja w karmę

Karma lepszej jakości to dobra inwestycja. Dlaczego? Karma lepszej jakości zawiera więcej potrzebnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia, dlatego też kot zje jej mniej. W rezultacie nie wyjdzie nas jej zakup o wiele drożej, gdybyśmy kupili karmę z supermarketu.

Wysokiej jakości karma również lepiej się przyswaja – aż w około 95 %!! Pożywienie takie jest również odpowiednio zbilansowane, zawiera dużą ilość mięsa i białka pochodzenia zwierzęcego. Dzięki takiej karmie nasz kot będzie zdrowy i uniknie wielu poważnych chorób.

Karmy specjalistyczne

Karmy te są przeznaczone dla kotów z różnymi schorzeniami, czy chorobami. Wśród nich można wymienić karmy dla kotów z chorobami nerek, serca, wątroby, dla zwierząt z alergią, otyłych, długowłosych, ze schorzeniami stawów. Stosowanie takiej karmy warto jednak przedyskutować z weterynarzem, gdyż należy podawać ją w odpowiedniej dawce. Weterynarz zbada kota, wyeliminuje lub potwierdzi pewne schorzenia lub choroby i dobierze odpowiednią karmę.

Podstawowe składniki suchej karmy dla kota

Sucha karma powinna zawierać przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedzialne jest bowiem za prawidłowy wzrost, budowę skóry, mięśni i kości. Chrupki dla naszego kota powinny również posiadać w składzie tłuszcze, podstawowe źródło energii, włókno – wspomagające pracę układu trawiennego, substancje mineralne oraz witamin, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, glukozaminę, taurynę, L-karnitynę. Często w karmach występuje również luteina, odpowiedzialna za dobry stan wzroku i skóry, frukto-oligosacharydy (FOS), manno-oligosacharydy (MOS), które wzmacniają układ odpornościowy kota i wspomagają trawienie.

W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia skład karmy będzie się różnił pod względem składu. Należy pamiętać, że producenci dobrych karm umieszczają informację o składzie i zawartości mięsa na opakowaniu. Jeśli takiej informacji nie ma, możemy z góry założyć, że karma ta nie jest dobrej jakości i nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych kota.