Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje nieduże wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo dbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie mieć norkę, gdzie będzie mogła skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej