problem otyłości u psów

Problem otyłości u psów

Kłopoty z otyłością posiada coraz więcej naszych domowych pupili. Problem ten dotyczy szczególnie psów. Wiele jest przyczyn jej powstawania, jednak w większości przypadków można jej zapobiec.

Predyspozycje

Niektóre psy mają predyspozycje do tycia ze względu na płeć, czy rasę. Psy tyją również wraz z wiekiem, gdyż spada ich zapotrzebowanie na kalorie a dieta nie zmienia się, a także po zabiegach kastracji, czy sterylizacji. Najczęściej jednak zwierzęta te tyją przez zaniedbania właścicieli. Brak odpowiedniej dawki ruchu, podawanie smakołyków, zbyt duża liczba posiłków w ciągu dnia i ilość oraz rodzaj karmy przyczynia się do powstawania otyłości. Otyłość może być również wynikiem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy.

Sterylizacja

Zabieg ten w znacznym stopniu podnosi ryzyko zachorowania na otyłość. Po zabiegu sterylizacji dochodzi do zmian metabolicznych, które powodują odkładane się tkani tłuszczowej. Suki, które przeszły ten zabieg mają znacznie większe ryzyko otyłości niż psy poddane temu zabiegowi.

Złe nawyki

Główną przyczyną otyłości u psów są właściciele zwierząt. Zbyt duża ilość karmy, zbyt częste posiłki, karma niedostosowana do indywidulanych potrzeb psa, karmienie psa dodatkowo jedzeniem „ze stołu”. Te wszystkie czynniki sprawiają, że pies pobiera o wiele za dużo kalorii niż ich spala. Trzeba również pamiętać, że pożywienie które jedzą ludzie często nie jest dostosowane do potrzeb psa: zawiera za dużo soli i tłuszczu, za mało mięsa itp.

Pierwsze objawy otyłości

W sytuacji, gdy u naszego zwierzęcia słabo są wyczuwalne żebra, brak zarysowanej talii, pies posiada trudności z chodzeniem lub jest powolny, dłużej śpi, czy ma gorszy nastój oznacza, że ma problemy z nadwagą. W takim przypadku warto udać się do lekarza weterynarii lub dietetyka dla psów.

Skutki otyłości

Otyłość, tak samo jak u ludzi, ma swoje skutki uboczne. Zbytnia nadwaga u zwierząt powoduje nadciśnienie, schorzenia układu krążenia, osłabienie słuchu, choroby stawów
i kości, komplikacje podczas zabiegów chirurgicznych. Zbytnia nadwaga skraca również znacząco długość życia u psa.

W wyniku otyłości organy wewnętrzne zwierzęcia są nadmiernie otłuszczone, co może doprowadzić do niewydolności pracy nerek, wątroby oraz zaburzeń jelitowych. Dodatkowe kilogramy podwyższają także ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz zmniejszają odporność na choroby.

Co robić?

Aby nasz pies uniknął otyłości należy pilnować jego diety oraz zapewnić mu odpowiednią dla jego potrzeb dawki ruchu. Zwierzęta w różnym wieku, bądź z chorobami mają inne zapotrzebowania na składniki odżywcze. Pies powinien również jeść w stałych porach dnia w określonej ilości. Najlepiej gdyby porcja była zważona. Z diety należy wyeliminować również ludzie jedzenie.