problem otyłości u kotów

Problem otyłości u kotów

Coraz częściej można spotkać się z problemem otyłości u kotów niewychodzących. Przyczyn jest wiele, jednak można temu zapobiec.

Przyczyny otyłości u kotów

Otyłość u kotów występuje gdy masa jego ciała wynosi przynajmniej 15 % więcej niż powinna. Koty otyłe mają problemy z chodzeniem i poruszaniem się, nie mają wyczuwalnych żeber ani zarysowanej talii. Najczęstszymi przyczynami otyłości u kotów jest niewystarczająca dawka ruchu oraz zła dieta. Np. koty wysterylizowane, niewychodzące na zewnątrz, czy mające jakieś choroby mają inne zapotrzebowanie energetyczne niż młode, zdrowe koty. Zwierzę pobierając kalorie z pożywienia nie ma gdzie ich spalać i w ten sposób odkłada się tkanka tłuszczowa.

Dodatkowe kilogramy u kotów pojawiają się również, gdy są nieodpowiednio żywione. Dokarmianie kota między posiłkami, dawanie przekąsek, niewyznaczenie stałych godzin podawania karmy przyczynia się do otyłości. Koty wysterylizowane jedzące karmę tradycyjną również będą tyć. Potrzeby żywieniowe takich kotów są inne, niż kotów nie poddanych takiemu zabiegowi.

Konsekwencje zdrowotne

Nadwaga i otyłość zarówno u ludzi, jak i u zwierząt przynosi ze sobą konsekwencje zdrowotne. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u kotów chorób serca, wątroby, zapalenia stawów i przede wszystkim cukrzycy.

Odchudzamy kota

Skuteczne odchudzanie kota łączy w sobie zmianę zachowania, wysiłek fizyczny oraz zmianę diety. Przy zastosowaniu tych trzech elementów doprowadzimy do zmniejszenia rezerw tłuszczu w organizmie kota.

Kot powinien jest o wyznaczonych godzinach i w odpowiedniej ilości. Z kolei karma powinna być dobrej jakości, zbilansowana i odpowiednia pod względem indywidualnych potrzeb kota. Z diety kota należy wyeliminować podawanie jedzenia ze stołu. Należy pamiętać, że kotów otyłych nie wolno głodzić, gdyż może to doprowadzić nawet do śmierci kota. Na rynku są dostępne karmy o niskiej kaloryczności – one są przeznaczone dla kotów mających problemy z nadmierną wagą.

Ważnym aspektem odchudzania kota jest dostateczna dawka ruchu. Zabawy z kotem nawet w domu pozwolą kotu na spalenie nadmiaru kalorii. Dobrym rozwiązaniem jest adoptowanie drugiego kota. Wówczas kot mając towarzysza na pewno nie będzie się nudził.

Kotu należy okazywać zainteresowanie i miłość i dbać o to, by nie przesypiał całych dni. Kot, który się wyskacze i wybiega jest szczęśliwszym zwierzęciem, a my przy okazji możemy spędzić chwilę czasu odstresowując się w towarzystwie kota.

Konsultacja z weterynarzem

Po zdiagnozowaniu problemów z wagą u naszego kota warto zgłosić się na konsultacje do weterynarza, bądź dietetyka dla kotów. On przepisze odpowiednią karmę, doradzi, zbada, czy kot jest na coś chory, bądź występują u niego pierwsze konsekwencje otyłości. Odchudzanie pupila może potrwać kilka miesięcy, ale warto podjąć wyzwanie dla dobra naszego małego przyjaciela.