prawidłowa waga czworonoga

Prawidłowa waga czworonoga

Prawidłowa waga ciała, czy to u kota, czy u psa świadczy o jego dobrym stanie zdrowia. Nadwaga lub niedowaga zwierzęcia może przyczynić się do wielu schorzeń i chorób, które mogą nawet zagrażać życiu.

Problem otyłości jest coraz bardziej powszechny u zwierząt domowych. Otyłość to choroba objawiająca się między innymi nagromadzeniem nadmiernej tkanki tłuszczowej. Niektóre zwierzęta ze względu na wiek, płeć, przebyte choroby, czy zabieg kastracji mają większą podatność na tycie niż inne. Najbardziej narażone są zwierzęta starsze, po zabiegu sterylizacji, mieszkające wyłącznie w domu.

Nieprawidłowa dieta i brak ruchu

Otyłość może dotyczyć zwierząt, których właściciele nieprawidłowo dbają o ich dietę. Podawanie smakołyków, jedzenia ze stołu między posiłkami, nie wyznaczenie określonych pór podawania karmy przyczynia się do nabierania przez psa, czy kota niepotrzebnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowym czynnikiem jaki wpływa na rozwój otyłości jest brak dostatecznej ilości ruchu. Zwierzę nie ma jak spalać kalorii, których nadmiar gromadzi się w tkance tłuszczowej.

Konsekwencje nieprawidłowej wagi

Niedowaga jak i nadwaga mogą przyczynić się do pojawienia się wielu chorób, a nawet do zgonu zwierzęcia. Konsekwencjami otyłości u zwierząt domowych mogą być choroby, tj. : cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, nerek, wątroby, zwyrodnienia stawów. Otyłe zwierzę nie może się swobodnie poruszać, dlatego też nie ma dużych możliwości do spalania kalorii. Z tego względu spada jakość życia naszego pupila.

Podejmij działanie

Jeśli zauważymy u swojego zwierzęcia pierwsze oznaki nadwagi, otyłości, czy niedowagi musimy podjąć pewne kroki. Nie należy robić nic samemu. Trzeba udać się do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy, przeprowadzeniu badań, czy zwierzę nie choruje i określić odpowiednią, zbilansowaną dla niego dietę.

Kalkulator BMI

Na samym początku naszych wątpliwości co do wagi naszego czworonoga warto skorzystać z kalkulatora BMI. Zawiera on wartości typowe dla określonej rasy w wieku dorosłym. Nie uwzględnia wagi młodych zwierząt. Różnice w wadze zależą od cech osobniczych psa, czy kota. Jeśli kalkulator wskazuje na nadwagę, czy niedowagę należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem dla zwierząt. Zbyt wysoka lub zbyt niska masa ciała zwierzęcia może świadczyć o problemach zdrowotnych, bądź o nieprawidłowej diecie, która w konsekwencji może doprowadzić do różnych schorzeń i dolegliwości u naszego pupila.