odpowiedni pokarm dla szczeniąt

Odpowiedni pokarm dla szczeniąt

Pokarm szczeniąt znacznie różni się od tego który jedzą psy dorosłe. Małe pieski mają inne potrzeby żywieniowe, dlatego też karma musi być dostosowana do ich specjalnych potrzeb. Żywienie szczeniąt wiąże się z wieloma dylematami: jakie substytuty mleka wybrać, kiedy wprowadzić stałą dietę, jak karmić?

Odżywianie się szczeniąt

Psy do trzeciego roku życia jedzą wyłącznie mleko matki. Problem powstaje, gdy matka nie chce karmić szczeniąt, nie przechodzi laktacji, ma niewystarczającą ilość mleka lub umarła. Wówczas mleko matki należy zastąpić substytutem.

Substytuty mleka psiej mamy

Mleko matki jest bezcenne dla zdrowia szczeniąt. Zawiera bowiem immunoglobiny G, które wzmacniają odporność zwierząt chroniąc je przed infekcjami. W sytuacji, gdy szczenięta muszą być karmione sztucznie w wyniku, np. braku odruchu ssania, warto w pierwszej kolejności ściągnąć mleko od matki i dać je szczeniętom.

W przypadku, gdy nie można pozyskać tzw. „siary” od matki należy mleko zastąpić substytutami. Jednym z nich jest mleko dla szczeniąt. Jest to zbilansowany pokarm zawierający białko mleka, tłuszcze, a także witaminy, między innymi: A,D i E oraz takie składniki jak: miedź, potas, selen, cynk, wapń, czy fosfor.

Drugim substytutem mleka suki może być mieszkanka przygotowana w domu. Bazowymi jej składnikami są: kozie lub krowie mleko, żółtko jajka kurzego, olej roślinny, suplement witaminowy. Mieszankę można wzbogacić o rozdrobniony twaróg i węglan wapnia. Białko krowie jednak gorzej się trawi. Miksturę taką warto wykonywać po konsultacji z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

Wady substytutów

Substytuty mleka nigdy nie dorównają mleku matki. Mają one kilka wad. Po pierwsze są identyczne składem, podczas gdy mleko matki wykazuje wahania niektórych składników odżywczych uwzględniając specjalne potrzeby szczeniąt. W pewnych momentach karmienia szczeniąt poziom wapnia, miedzi i żelaza w mleku wzrasta. Mleko matki posiada również odpowiedni poziom witaminy D3.

Podczas karmienia substytutami u szczeniaków mogą wystąpić problemy ze strony układu pokarmowego, między innymi: zaparcia, biegunki, wzdęcia. By uniknąć problemów gastrycznych warto po karmieniu masować szczeniętom okolice podbrzusza.

Karmienie

Do karmienia szczeniąt używa się specjalnych butelek, które można kupić w sklepach zoologicznych. Butelkę należy trzymać do góry dnem. Powinno się unikać karmienia ze strzykawek, gdyż występuje wtedy większe ryzyko zachłyśnięcia się zwierzęcia. Psy, które mają zaburzony odruch ssania karmi się przez sondę. Karma powinna mieć temperaturę około 36 stopni, a piesek powinien być ułożony w pozycji zbliżonej do pionowej. W ciągu dnia szczeniak powinien jeść przeciętnie dziewięć razy na dobę. Po dwóch tygodniach można zmniejszyć częstotliwość do 7 razy.

Stała dieta

Stałą dietę można wprowadzać już w 3 -4 tygodniu życia. Należy ją wprowadzać sukcesywnie, małymi porcjami. Po kolei należy wprowadzać mięso, nabiał i węglowodan, każde pojedynczo. Po ósmym tygodniu życia szczenię nie powinno jeść już mleka.