odchudzanie psa krok po kroku

Odchudzanie psa krok po kroku

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną Cierpi na nią coraz więcej ludzi. Niestety dolegliwość ta dotyczy coraz częściej także zwierząt domowych: psów i kotów, szczególnie tych mieszkających w miastach.

Przyczyny

Głównymi przyczynami pojawienia się otyłości u psa jest brak odpowiedniej dawki ruchu, przekarmianie oraz nieprawidłowe żywienie. Otyłość również może pojawić się u psów starszych, których metabolizm nie jest już takich szybki, a dawka pożywienia nie została dostosowana do zmieniających się potrzeb psa. Czasem otyłość jest wynikiem choroby lub przyjmowania niektórych leków. Zdarza się również, że otyłość jest skłonnością genetyczną.

Nadwaga, czy otyłość

Na początku odchudzania psa należy określić, czy nasz pupil ma nadwagę, czy już otyłość. Z nadwagą mamy do czynienia, gdy masa ciała psa przekracza 5 % normalnej wagi, otyłość zaś występuje, gdy masa ciała przekracza 20 % normy.

Dodatkowymi wskaźnikami ułatwiającymi diagnozę są również: znaczna ilość tkanki tłuszczowej, zaokrąglony brzuch, słabo wyczuwalne żebra, mało zaznaczona talia.

Do lekarza weterynarii

Nie należy odchudzać psa samemu. W tym celu trzeba wybrać się do lekarza weterynarii, bądź dietetyka dla psów, który zbada stopień otyłości, wykluczy potencjalne choroby i dolegliwości, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do odchudzania.

Odpowiednia karma

Karma psa, który powinien się odchudzać powinna być przede wszystkim mniej kaloryczna. Istnieją na rynku karmy gotowe typu light. Zawierają one mniej kalorii, a także L-karnitynę, lecytynę, błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają proces odchudzania. Karmy te również chronią przeciążone stawy psów dzięki zawartości glukozaminy i siarczanu chondroityny.

Odchudzanie jest procesem stopniowym. Nie powinno odchudzać się zwierzęcia gwałtownie, gdyż może to wywołać problemy z wątrobą i nerkami. Pies przy gwałtownych zmianach może również stać się agresywny, szukać innych źródeł pokarmu, a także może mniej się ruszać.

Stałe godziny posiłków i brak podkarmiania

Ważne w odchudzaniu psa są stałe pory posiłków. Zwierzę przyzwyczaja się do jedzenia o określonej porze, tak samo dostosowuje się jego organizm. Wykluczone jest podkarmianie psa. Trzeba również uważać, by pies nie podkradał jedzenia innym zwierzętom, jeśli takowe posiadamy.

Aktywność fizyczna

Poza dietą, w odchudzaniu psa znaczącą rolę odgrywa aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu: bieganie, pływanie, skakanie, czy aportowanie pozwoli pupilowi spalić nadmiar tkani tłuszczowej. Ruch ponadto wpływa korzystnie na pracę serca, mięśni, układu krążenia a także stawy. Należy pamiętać, by dostosować tempo zabaw do możliwości i stanu zdrowia psa.