trująca czekolada dla psa

Nie dla psa czekolada

Nasze czworonożne pupile bardzo lubią wszelkie przysmaki. Chrupki, cukierki, czekoladę. Jednak łakocie te mogą mieć zgubny wpływ na zdrowie naszego przyjaciela. Jak działa czekolada na organizm psa??

Trująca czekolada”

Czekolada nie jest najbezpieczniejszym przysmakiem dla ludzi, co dopiero dla psów. W czekoladzie, a dokładnie w kakao i jego produktów wyprodukowanych na jego bazie znajduje się teobromina. Jest to substancja, która ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, lecz by doszło do zatrucia musiałby zjeść tego bardzo dużo. Ryzyko wystąpienia zatrucia jest tym większe im mniejsza jest masa ciała psa, czy człowieka przy dużej ilość zjedzonych produktów z ziaren kakaowca.

Metabolizm teobrominy

Metabolizm substancji zawartej w ziarnach kakaowca jest bardzo powolny. Jego obecność w krwi można wykryć nawet do 20 godzin od spożycia. Dodatkowo w wyniku metabolizmu teobrominy powstaje toksyczny związek, który może być szkodliwy dla zwierzęcia. 100 – 150 g zjedzonych na kg masy ciała psa może być dla niego zabójcza. Zależy to jednak również od osobistych predyspozycji pupila, takich jak: wrażliwość na pożywienie, tempo metabolizmu, czy również wspomniana wcześniej wielość i waga zwierzęcia.

Toebromina – gdzie jest jej najwięcej?

Najwięcej tej substancji znajduje się przed wszystkim w sypkim kakao oraz
w kuwerturze cukierniczej. Najmniej teobrominy zawierają nadziewane słodkie cukierki czekoladowe. Przykładowo gorzka czekolada zawiera 14 g na kg. Z kolei biała czekolada tylko 5 g na 1 kg produktu.

Objawy zatrucia

Pierwsze objawy zatrucia pojawią się ze strony układu pokarmowego oraz wydalniczego: moczowego. U zwierzęcia możemy zaobserwować nudności, wymioty, biegunkę, a także nadmierne wydalanie moczu. Poważniejsze objawy występują ze strony układu sercowo-naczyniowego. Zaliczamy do nich między innymi: zawał serca, arytmię, czy krwotok wewnętrzny. Mogą również występować reakcje ze strony układu nerwowego, tj. drżenie mięśni, nadwrażliwość, drgawki, czy nawet atak epileptyczny.

Leczenie

Niestety nie ma skutecznego sposobu na leczenie zatrucia teobrominą. Najważniejsze,
by wywołać u psa wymioty, by pozbył się substancji z organizmu. Wywołanie wymiotów jest skuteczne tylko do dwóch godzin po spożyciu. Podanie węgla może również pomóc. Przyspieszy to wiązanie i wydalanie toksyn z organizmu. Przy silnych objawów ze strony układu nerwowego warto podać pupilowi leku przeciwdrgawkowego. W zatruciu pomoże także nawadnianie dożylnie, dzięki czemu obciążymy gospodarkę metaboliczną psa.

Należy przede wszystkim pamiętać, by po zaobserwowaniu pierwszych objawów zatrucia tą substancją należy skontaktować się z weterynarzem. Zatrucie to bowiem może przyczynić się nawet do śmierci zwierzęcia. Najlepiej jednak nie dopuścić do zatrucia i zostawić słodycze i przysmaki zawierające kakao dla siebie.