dlaczego kot nie je karmy dla kota

Kot niejadek

Koty są łasuchami. Mogłyby jeść cały czas, gdy tylko coś im zapachnie. Jednak zdarza się, że koty tracą apetyt i przestają jeść. Dłuższe odmawianie jedzenia przez kota może spowodować poważne dolegliwości zdrowotne u zwierzęcia.

Przyczyny braku apetytu

Powodów dlaczego kot może być wiele. Dzieli się je przeważnie na dwie kategorie: zdrowotne i behawioralne. Brak apetytu u takiego łasucha może być pierwszym objawem choroby. Jeśli zaobserwujemy tą dolegliwość warto udać się do lekarza weterynarii.

Najczęstszymi dolegliwościami kiedy kot odmawia jedzenia to: złogi sierści w układzie pokarmowym. Jest to poważny problem, który może powodować zaparcia i wzdęcia. Gdy podejrzewamy u naszego kota zakłaczenie warto mu podać pastę odkłaczającą lub olej parafinowy. Można również zasadzić kotu trawę, która prowokuje wymioty.

Poważną przyczyną niejedzenia u kota są pasożyty, niedrożność jelit, choroba wirusowa, zakażenie bakteryjne. Brak apetytu może być również reakcją po szczepieniu, jednak w tym przypadku apetyt wraca już w pierwszy dzień po szczepieniu. Kot również nie będzie miał ochoty na jedzenie, gdy będzie przechodził zatrucie zarówno ze strony układu oddechowego jak i trawiennego oraz gdy w pyszczku będzie miał bolesne nadżerki. W tej sytuacji kot nie będzie jadł przez odczuwanie bólu przy jedzeniu.

Podsumowując jeśli nasz kot przestaje jeść bez wyraźnych zauważalnych przyczyn należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zbadania kota i diagnozy ewentualnej choroby. Jeśli oprócz braku apetytu zaobserwujemy jakieś dodatkowe objawy, np. ze strony układu trawiennego lub wydalniczego musimy interweniować.

Przyczyny behawioralne

Koty mogą odmawiać jedzenia z innych przyczyn niż zdrowotnych. Niektóre koty po porstu są wybredne. Przyzwyczajone do jednej karmy będą wybrzydzać i kręcić nosem na zmianę karmy. Dlatego też zmiany te powinno przeprowadzać się stopniowo. Dieta kota powinna być także urozmaicana od chwili odstawienia go od piersi matki.

Nasz pupil może nie jeść jeśli jest w okresie godowym. W tym czasie jedzenie dla kota nie jest atrakcyjne, wówczas ma inne priorytety. Aby temu zapobiec warto wysterylizować kota. Unikniemy dzięki temu również różnych chorób oraz rój u kotek
i zaznaczania terenu przez kocury. Zwierzęta mogą nie mieć apetytu również po przebytych chorobach, czy zabiegu chirurgicznym.

Obecna sytuacja w życiu kota również może być przyczyną niejedzenia. Zmiana środowiska, dodatkowe zwierzę w domu, którego kot nie znał, długa rozłąka z właścicielem mogą być powodami stresu u zwierzęcia przez co odmawia jedzenia. Nawet przemeblowanie, czy zmiana miejsca kuwety może być dla kota stresująca.

Uwaga!!

Dłuższe głodowanie u kota niż 2-3 dni może być niebezpieczne dla kota. Może dojść do uszkodzenia wątroby, co w konsekwencji może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet śmierci kota! Gdy zauważymy, że nasz mały przyjaciel nie je nic od dwóch dni udajmy się do weterynarza w celu diagnozy przyczyn braku apetytu.