dlaczego kot nie je suchej karmy

Kot nie je suchej karmy – porady

Koty bywają wybredne. Mają swój ulubiony pokarm a innego nawet nie spróbują. Warto kotu urozmaicać menu ze względu na różnorodne składniki odżywcze w danej karmie, czy to suchej czy mokrej.

Ubogie kocie menu

Zwierzę przyzwyczajone do jednego rodzaju karmy potem nie będzie jeść innego, gdyż będzie akceptowało tylko to które zna. Poza tym jednolita dieta, np. wyłącznie surowe mięso drobiowe nie zapewni kotu wszystkich potrzebnych witamin oraz składników pokarmowych. Ubogie menu może doprowadzić również do wielu chorób. Gdy kot je tylko miękkie jedzenie narażony jest bardziej na powstawanie kamienia nazębnego.

Konsekwencja
Wielu właścicieli rozpieszcza swoje pupile. Widząc, iż kot nie je danej karmy, daje mu ulubione przysmaki. Kot uczy się wtedy, że nie jedząc tego co ma w misce dostanie to co najbardziej lubi. W ten sposób kot uczy się, że zawsze dostanie to co chce.

Jakość kramy

Koty często są karmione pokarmem złej jakości. Są one smaczne dla zwierzęcia, gdyż w ich składzie są dodatki, które uzależniają kota od jedzenia właśnie tej karmy. Karmy te jednak zawierają mało potrzebnych składników odżywczych a najwięcej zboża i wypełniaczy.

Karmiąc kota taką karmą możemy narazić kota na problemy zdrowotne.

Zmiana pokarmu – jak to zrobić?

W sytuacji, gdy nasz kot nie chce jeść karmy (czy to mokrej, czy suchej) na początku należy oduczyć go marudzenia i wybrzydzania. Najlepiej zrobić to, gdy kotem jest mały. Starsze koty mają już swoje nawyki, które trudniej zmienić.

Pokarm zmienia się stopniowo poprzez dodawanie niewielkich porcji do suchej karmy. Chrupki powinny rozmięknąć pod wpływem wilgoci. Z czasem dodajemy coraz więcej suchej karmy, a zmniejszamy ilość karmy mokrej. Powinna ona być dobrej jakości.

Można również suchą karmę podlać wodą z kurczaka i podać z kawałkami mięsa i sukcesywnie zmniejszać ilość mięsa. Obie metody można wykorzystać także przy zmianie producenta karmy.

Koci bunt, czy choroba?

Koty są uparte i mogą na zmianę pożywienia zareagować nie jedzeniem nowej karmy, a nawet głodówką. W pierwszym przypadku trzeba być cierpliwym, gdyż jest to czasowy wybryk. W przypadku głodówki nie jest już tak prosto. Gdy kot nie je karmy 2- 3 dni może mieć to fatalny wpływ na kocie zdrowie, w tym zmiany w wątrobie.

Nasz pupil może nie chcieć jeść suchej karmy również z powodu owrzodzeń pyszczka, bądź podrażnionych dziąseł. Wówczas jedzenie twardej, suchej karmy sprawia mu ból podczas gryzienia. Przyjrzyjmy się wiec uważnie, czy nasz kot nie jest chory. Jeśli tak udajmy się z nim do weterynarza.

Przy zmianie karmy należy pamiętać o podstawowej zasadzie – należy to robić stopniowo. Radykalne zmiany pożywienia mogą doprowadzić do zaburzeń trawienia, szczególnie u młodych zwierząt.