kocia dieta barf

Kocia dieta BARF

Rynek pożywienia dla kotów jest bardzo bogaty. Producenci karm suchej i mokrej prześcigają się w ulepszaniu karmy by była wysokiej jakości i smakowała zwierzętom. Jednak są zwolennicy innej kociej diety, mianowicie: BARF

Dieta BARF

BARF pochodzi od słów Biologically Appropriate Raw Food co oznacza „odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”. Jej autorem jest australijski lekarz weterynarii. Podstawą twej diety jest surowy pokarm. Musi być on jak najbardziej podobny do naturalnego pożywienia kotów wolnożyjących.

Autor tej diety uważa, iż surowe pożywienie jest najlepsze dla funkcjonowania organizmu kota, gdyż dostarcza świeżych składników, tj. witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniaczy. Dieta ta nie zawiera żadnych konserwantów, barwników, a także produktów zbożowych, gdyż nie są one naturalnym pokarmem kotów.

Produkty w diecie BARF

Podstawowymi produktami stosowanymi w diecie BARF są między innymi surowe kości i mięso (70-75%), podroby (20 %), surowe dodatki, tj. jaja, jogurty, olej rybi, twaróg (10%) oraz warzywa i owoce (0-5%). Warzywa, owoce i kości należy zmiksować przed podaniem.

W diecie należy jednak unikać kilku rodzajów pożywienia:

– całych lub starych kości,

-warzyw cebulowych oraz kapusty, fasoli, grochu, brokułu, kalafiora, rzodkiewki,
czy chrzanu,

– nasiona jabłek, rabarbar, brzoskwinie, morele – są trujące dla kota!!!

– mięso surowe przed podaniem – przemrozić w celu uniknięcia chorób,

– wieprzowiny.

BARF dla każdego kota?

Znaczna większość kotów może być na diecie BARF bez względu na wiek. Przed wprowadzeniem nowej diety warto zaczerpnąć informacji od lekarza weterynarii
lub dietetyka, szczególnie jeśli nasz kot choruje na jakieś choroby przewlekłe. Przy stosowaniu diety należy oczywiście pamiętać, by wszystkie składniki były świeże, a mięso powinno pochodzić od zdrowych, młodych zwierząt.

Zalety

Dieta ta ma wielu zwolenników z kilku względów. Stosowanie jej łączy się z ustępowaniem problemów skórnych, chorób układu kostnego, czy zapalenia oraz niewydolności narządów wewnętrznych. Dzięki dostarczeniu zwierzęciu dużej liczby składników odżywczych kot ma więcej energii, poprawia się kondycja jego skóry, sierści oraz jamy ustnej. Większa jest również odporność na choroby, eliminuje stany zapalne, przeciwdziała infekcjom i alergią. Dodatkowym plusem diety są koszty – są mniejsze niż przy kupowaniu gotowej karmy, a także zmniejszają koszty ewentualnego leczenia u weterynarza.

Jak dieta lepsza?

Dieta tradycyjna zawiera sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku, konserwanty i zboża. Nie wpływają one dobrze na zdrowie kota. W przypadku tradycyjnej karmy kot pobiera energię z węglowodanów, natomiast w BARF z białka i tłuszczy. BARF jednak jest pracochłonna i zajmuje dużo czasu w porównaniu z podawaniem gotowej karmy.

W zależności do jest ważniejsze dla właściciela kota, to on zdecyduje jakie pożywienie poda swojemu kotu. Warto jednak dbać o jego zdrowie i kondycję jego organizmu.