kastracja a dieta dla kota

Kastracja a dieta kotów

Koty, które zostały poddane zabiegowi kastracji oraz kotki po sterylizacji mają inne potrzeby żywieniowe niż zwierzęta, którego tego zabiegu nie miały. Należy pamiętać, by wprowadzić u swoich kotów nową dietę, która zadba o prawidłowe funkcjonowanie ich organizmów.

Zapotrzebowanie na kalorie

Zwierzęta po zabiegu kastracji/sterylizacji mają zwolniony metabolizm. Spalają kalorie wolniej, dlatego też ich karma powinna być niskokaloryczna. Zapobiegniemy w ten sposób nadwadze i otyłość, która często u nich występuje.

Wysoka jakość karmy

Karma kotów poddanych temu zabiegowi musi być dobrej jakości. Powinna zawierać wszystkie składniki, jakie zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie i uzupełnią braki witaminowe, ale także uchronią przed niektórymi chorobami na które bardziej są narażone. Na przykład: karma dla kotów wysterylizowanych powinna zawierać zbilansowaną ilość minerałów, tj. magnez, wapń, fosfor, czy sód, gdyż te w zbyt dużych dawkach mogą przyczynić się do powstawania kamieni i kryształów w układzie moczowym. Powinna być także bogata w witaminy, składniki mineralne, a przede wszystkim w dobrej jakości białko, tłuszcze nienasycone, aminokwasy i węglowodany.

Podstawowe zasady żywienia

Przede wszystkim karma powinna być mniej kaloryczna ze względu na tendencje do tycia u kotów wysterylizowanych. Łączy się to ze spowolnionym metabolizmem i mniejszą potrzebą aktywności fizycznej. Karma powinna zawierać mniej tłuszczu, co eliminuje przysmaki z kociej diety. W przypadku, gdy kot wychodzi na zewnątrz i ma dużo możliwości ruchu nie jest konieczne ograniczanie kalorii w diecie kota. Wszystko to zależne jest od indywidualnego stylu życia i potrzeb kota.

Koty wykastrowane/wysterylizowane częściej zapadają na choroby układu moczowego. Z tego względu karma powinna zawierać odpowiednią ilość fosforu, magnezu, wapnia i sodu, gdyż minerały te przyczyniają się do powstawania kamieni, a także niektórych chorób dróg moczowych. Tak zbilansowana dieta pozwoli na utrzymanie kota w zdrowej kondycji zdrowotnej.

Ważne dodatki

Dobrej jakości karma dla wysterylizowanych kotów zawiera również dodatki, które usprawniają funkcjonowanie organizmu kota po zabiegu kastracji. Do składników takich zaliczamy między innymi L-karnitynę, która przyspiesza metabolizm kota i pozwala szybciej spalać tłuszcze. Karmy zawierają również specjalne składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.