jak wybrać dobrą karmę dla czworonoga

Jak wybrać dobrą karmę dla czworonoga

Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami psa, czy kota wybór karm na rynku jest bardzo duży: od tych tanich kupowanych w marketach po karmy drogie, kupowane tylko przez przedstawicieli, czy Internet. Podpowiadamy ma co zwrócić uwagę kupując karmę.

Etykietka prawdę Ci powie

Kupując karmę, czy to dla kota, czy psa najważniejszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę jest etykieta. I nie chodzi tu oczywiście o jej wygląd a zawarte na niej informacje dotyczące składników pokarmowych karmy.

Na wstępie warto zaznaczyć, że im niższa cena tym niższa jakość. Niestety kupując karmę w marketach nie zapewnimy naszym zwierzętom dostatecznej dawki potrzebnych im składników pokarmowych. Warto zatem sprawdzać etykiety karm, by wybrać dla nich to co najlepsze.

Tania karma – marna jakość?

Zarówno psy i koty z natury są mięsożerne. Ich układ trawienny przystosowany jest więc do trawienia mięsa. Niestety tanie karmy dostępne na rynku nie zawierają zbyt wiele mięsa. Czytając etykiety można łatwo zauważyć ile jest procent mięsa w danej karmie. Często są to produkty pochodzenia zwierzęcego. Należy zwrócić uwagę na składniki wymienione w pierwszej kolejności, gdyż tych w karmie jest najwięcej. Niestety często producenci karm oddzielnie wymieniają każde zboże jakie zawarte jest w karmie. Po połączeniu ich wszystkich niestety często procent zbóż przewyższa kilkakrotnie zawartość mięsa.

Zboża, tj. pszenica, kukurydza, czy soja niekoniecznie mają pozytywny wpływ na zdrowie naszych pupili. Pszenica np. może powodować alergie, źle wpływa na stan skóry i sierści. Kukurydza ogólnie ma niską wartość odżywczą – jest wypełniaczem. Wszystkie te zboża dodatkowo zawierają gluten, który jest bardzo ciężkostrawny dla mięsożerców i może być przyczyną problemów trawiennych oraz skórnych.

Najważniejsze mięso

Mięso jest najważniejszym składnikiem pokarmów dla zwierząt. Wysokiej jakości karmy posiadają dużą zawartość mięsa oraz niezbędne składniki tj.: białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne oraz witaminy.

Zwierzęta mięsożerne najbardziej potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Jest ono bowiem podstawowym budulcem mięśni, organów wewnętrznych oraz skóry. Białka roślinne z kolei są źródłem niezbędnych aminokwasów.

Postaw na jakość

Kupując karmę dla czworonoga warto kierować się jej składem a nie ceną i dostępnością. Kupując dobrej jakości karmę mamy pewność, że zwierzę otrzymuje w pożywieniu wszystko czego potrzebuje jego organizm. Wybierając karmę wyższej jakości, pomimo, że jest droższa to oszczędzamy, gdyż zwierzę zje jej mniej, gdyż jest bogata w niezbędne składniki odżywcze.

Gdzie kupować dobrą karmę?

Wysokiej jakości karmę kupimy w sklepach zoologicznych, bądź na stronach internetowych producentów karmy. Sklepy te posiadają bogaty wybór karmy dostosowanej często od specjalnych potrzeb naszych pupilów. W sklepach stacjonarnych możemy również zasięgnąć opinii lub porady w sprawie żywienia psa lub kota. Należy również pamiętać, że nie powinno kupować się karmy na wagę, gdyż szybko wietrzeje i traci swoje wartościowe składniki.