jak karmić psa z alergią

Jak karmić psa z alergią?

Alergie przestały być domeną typowo ludzką. Coraz więcej zwierząt, w tym naszych pupili domowych: psów i kotów cierpi na różnego rodzaje alergie. Alergeny lotne, tj. kurz, czy pyłki, pokarmowe, czy stałe coraz częściej doskwierają zwierzętom.

Alergie pokarmowe

Najczęściej spotykanymi alergiami u psów są alergie pokarmowe. Alergeny to różnego rodzaju cząsteczki, które wytrącać z równowagi funkcjonowanie układu immunologicznego. Silnie uczulające są białka, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. U roślin najczęściej uczulają rośliny strączkowe, pomidory oraz pszenica, ze względu na obecność glutenu. Alergie mogą także wywoływać wszechobecne konserwanty i chemiczne dodatki.

Przyczyny powstawania alergii

Niezwykle trudno jest określić, dlaczego dany organizm odpowiada reakcją alergiczną na niektóre składniki pokarmowe. Reakcja alergiczna to przecież nic innego jak reakcja systemu odpornościowego na obecność cząstek alergizujących. Po pojawieniu się alergenów organizm wytwarza przeciwciała, które mają je zwalczyć. W skutek tego pojawiają się stany zapalne: od kataru poprzez poważne zagrożenia życia jaki jest wstrząs anafilaktyczny.
Wiele jest przyczyn powstawania alergii: długotrwały kontakt z alergenem, zła kondycja jelit, nieszczelność wyściółki śluzowej jelita. Stąd wynika, że alergia może być również nabyta i może ujawnić się dopiero po kilku latach.

Objawy alergii

Alergia u zwierząt objawia się głównie zmianami skórnymi takimi jak: wysypka, świąd, swędzenie, miejscowe linienie. Na alergeny reaguje również często układ pokarmowy. Zmiany można również zaobserwować w zachowaniu zwierzęcia: może być ono apatyczny i osowiałe.

Nieleczona, długotrwająca alergia może wyniszczyć organizm psa. Zwierzę traci na wadze, sierść staje się matowa, może pojawić się depresja. Objawy mogą występować również ze strony układu oddechowego: katar, czy astma. Zdiagnozowanie alergii jest trudne, gdyż nie posiada charakterystycznych objawów. Dlatego też najszybciej ją zdiagnozować wykluczając inne dolegliwości.

Jaka dieta?

Właściciele psów cierpiących na alergię pokarmową mają możliwość stosowania wielu diet, np. eliminacyjną wegetariańską, czy BARF.

Dieta eliminacyjna jak sama nazwa wskazuje polega na eliminacji alergenów z pożywienia. W wyniku tego wprowadza się zbilansowaną dietę bez uczulających składników. Po upływie kilku tygodni do diety wprowadza się nowe składniki, a te które nie uczulają pozostają w jadłospisie. Dieta oczywiście powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Dieta wegetariańska ma swoich zwolenników i sceptyków. Pomimo, że psy mają żołądek drapieżników, dieta wegetariańska według właścicieli psów z alergią pozytywnie wpływa na ich zdrowie.

Kolejną dietą jest BARF. Jest to dieta bazująca na naturalnym żywieniu psa surowym, odpowiednim mięsem. Zwolennicy tej dzieci twierdzą, że eliminuje wiele chorób, w tym alergię.

Karmy dla alergików

Specjalistyczne karmy dla psów alergicznych i z nadwrażliwością pokarmową powinny zawierać niskouczulające białko, węglowodany wysokiej jakości, błonnik, zestaw witamin i składników mineralnych, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które łagodzą skórne odczyny uczuleniowe.