wychowanie kota - behawioryzm kota

Dobre wychowanie – krótki poradnik dla właściciela zwierząt

Właściciele zwierząt są zazwyczaj osobami, do których odnosimy się z dużą życzliwością. Niestety, nie oznacza to wcale, że nigdy nie mamy do nich jakichkolwiek zastrzeżeń. Te pojawiają się między innymi wówczas, gdy w grę wchodzi ich stosunek do czworonogów, często okazuje się bowiem, że zwierzęta mają wiele praw i żadnych obowiązków. O jakich zasadach powinni zatem pamiętać ich właściciele, jeśli zależy im na tym, aby ich relacje z otoczeniem były możliwie jak najlepsze?

Najwięcej nieporozumień pojawia się wówczas, gdy właściciela psa lub kota odwiedzają goście, a jednym z najczęściej popełnianych błędów jest założenie, że goście ci muszą z miejsca zakochać się w naszym czworonogu i nie wyobrażać sobie świata bez niego. W rzeczywistości równie często pojawiają się w domu właściciela zwierzęcia osoby, które obawiają się psa lub czują niepokój na widok szybkiego kota. Jeśli więc komuś zależy, aby spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, dobrym pomysłem okazuje się zamknięcie zwierzęcia w oddzielnym pomieszczeniu do czasu zakończenia wizyty. Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby psa lub kota zaprezentować gościom i pozwolić, aby obie strony zaprzyjaźniły się ze sobą. Należy jednak liczyć się z tym, że pierwszy kontakt może być też kontaktem ostatnim, a naciskanie na gości, aby odważyli się pokonać swoje lęki, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zwierzę przebywa w towarzystwie gości warto zadbać o to, aby integracja nie była zbyt intensywna.

Wspólne posiłki

Szczególnie kontrowersyjne są wspólne posiłki zwłaszcza, jeśli psu również serwuje się je na talerzu. Nie wygląda to dobrze, a goście mogą mieć uzasadnione obawy, że trafili do domu, w którym zasady higieny nie są powszechnie przestrzegane, co może okazać się dość niebezpieczne w dłuższej perspektywie. O dobrym wychowaniu warto pamiętać także wówczas, gdy samemu wybieramy się z wizytą. W domach, w których istnieją zwierzęta właściciel psa lub kota zwykle czuje się znakomicie, pewne zachowania sprawiające wrażenie naturalnych, mogą jednak wywołać skutek odwrotny od zamierzonego. Rak jest choćby z dokarmianiem zwierzęcia, co jest częstą praktyką. Nie jest to grzeczne zachowanie, a czasem może skończyć się tragicznie, pies lub kot może być bowiem na diecie. Nie zaleca się też brania na ręce obcego zwierzęcia, a już na pewno – robienie tego, gdy gospodarz nie patrzy. Dla zwierzęcia nie jest to komfortowe i może nie tylko przestraszyć się, ale nawet nas ugryźć. Warto też pamiętać, że alergia na kocią ślinę jest poważnym schorzeniem. Jeśli więc któryś z naszych znajomych cierpi z tego powodu, starajmy się umawiać się z nim poza domem.