dieta dla kota - czego unikać

Dieta kota – czego unikać

Wiele mówi się w jakie składniki odżywcze powinna być bogata kocia dieta, jednak zapomina się o produktach, których koty jeść nie powinny. Są produkty, które są nie wskazane dla kotów i należy ich unikać. Sprawdź, czy prawidłowo karmisz swojego kota.

Produkty niewskazane w kociej diecie

Koty nie powinny spożywać wieprzowiny, surowych białek jaj, warzyw cebulowych, kości, mleka, podrobów i wątróbki w dużych ilościach, wędzonych ryb, surowego, niesparzonego mięsa, przyprawionych dań, słodyczy, karmy dla psów oraz używek ludzkich, tj. kawa, herbata, napoje alkoholowe i gazowane oraz wody. Niektórym tym produktom i ich wpływom na koci organizm warto przyjrzeć się bliżej.

Wieprzowina

Mięso wieprzowe może posiadać niebezpiecznego wirusa i wywołać chorobę Aujeszkyego, która dla kota zawsze jest śmiertelna. Typowym objawem choroby jest mocne swędzenie, które prowadzi do samookaleczeń. Ugotowane mięso wieprzowe nie zmniejsza ryzyka pojawienia się choroby.

Jaja i warzywa cebulowe

Produkty te mają negatywny wpływ na żołądek kota. Spożywanie białka przez kota może powodować problemy ze skórą i sierścią, warzywa cebulowe natomiast dodatkowo źle wpływają na czerwone krwinki i mogą prowadzić do anemii.

Kości drobiowe

Niebezpieczne jest również podawanie kości, szczególnie drobiowych. Są one kruche i z łatwością się łamią, dlatego też mogą uszkodzić przewód pokarmowy kota lub przyczynić się do złamania zęba.

Mleko

Mleko krowie powinny pić tylko małe kocięta, kotki w ciąży lub karmiące. Większość kotów jednak nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku, co może doprowadzić do biegunki, a ta z kolei do odwodnienia.

Podroby

Podawanie kotu podrobów nie jest niebezpieczne, lecz zbyt częste ich podawanie może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj. zaparcie, biegunki, wymioty.

Ryby

Te wędzone i te z puszki odpadają. Zwykłe ryby należy przed podaniem ugotować, by pozbyć się z niej tiaminazyny, która niszczy tiaminę w organizmie kota, która odpowiedzialna jest za prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Zbyt częste podawanie ryb kotu może również przyczynić się do powstawania kryształków i kamieni moczowych.

Surowe mięso

Surowe mięso kotu jak najbardziej należy podawać. Jest to pożywienie najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto jednak mięso przed podaniem przemrozić lub sparzyć wrzątkiem. Unikniemy dzięki temu zarażeniu pasożytami i wirusami.

Jedzenie ze stołu

Kotu nie powinno podawać się jedzenia ludzkiego. Zawiera bowiem zbyt wiele soli i przypraw, które szkodzą kotom, które niszczą układ trawienny i nerki zwierzęcia.

Słodycze

Słodycze i inne używki typowo ludzkie są szkodliwe z dużych ilościach dla ludzi, co dopiero dla zwierząt. Koty nie rozróżniają słodkiego smaku, dlatego kot nie ma przyjemności z jedzenia słodkich produktów. Dodatkowo czekolada, szczególnie gorzka, dla kotów jest trująca, zwiększa ryzyko próchnicy i otyłości.

Wskazania

Należy pamiętać również, by nie podawać kotu karmy dla psa, gdyż zawiera inny bilans składników odżywczych, jedzenie powinno być świeże, o odpowiedniej temperaturze, nie wspominając o napojach przeznaczonych dla ludzi.